هتل افضل

کلمات شوشتری

شوشتری فارسی
گیلاس لیوان
کباب تُوَه شامی کباب
سیر بُقله سیر باقله (غذای شوشتری)
بَنگوُ ماست و خیار با پیاز
گَوَه منطقه باز
رِنگِنَه رنگینک
چَخشیدَن چشیدن
عَتابَه عتبه درگاه
عَفتُ آفتاب
گُلُپ لُپ

ضرب المثل

مال سَر مال مِرَه پَخْشَه سر تیهِ کور

مال بر سر مال می رود و مگس بر چشم کور

تبلیغات

سینا سلمان: توله گیاهی است که در اطراف شوشتر وخصوصا در اراضی غیر مزروع می روید. رویش آن زیاد وحدود40 تا60 سانتیمتر رشد می کند ونام علمی و فارسی آن پنیرک است. توله حاوی موسیلاژ (لعاب نباتی) و ویتامین های A-B-C است، ضد سرفه و مرهم سینه است، خاصیت مسهل ونرم کننده دارد و جو شانده ی آن برای عفونت های مثانه و اسهال خونی و سرفه های شدید مفید و ماثر است. در آشپزی شوشتری چندین نوع غذا ازآن تهیه می شود.خیلی ها توله به صورت معمولی و متداول خرد می کنندوسپس آن را با سیر فراوان، پیاز، ترشی ناردون و... سرخ کرده وتفت می دهند و با نام حمیس توله مورد استفاده قرارمی دهند. این غذا در زمان قدیم معمولا با نان تیری محلی و به همراه ماست شیرین وماست موسیر به عنوان یک عصرانه مقوی استفاده می شد. برخی دیگر نیز توله را شستشو می دهند، خرد می کنند و بعد آب پز کرده و به آن سیر(که معمولا پوست آن را جدا می کنند) و فلفل شاخ بزی استفاده می کنند. یک غذای دیگر که از توله به دست می آید،آش توله است که بجای سبزیجات معطر در آن فقط توله استفاده می شود. همچنین غذای دیگر پلو توله است که باز هم بجای سبزیجات مرسوم مورد استفاده در آن از توله استفاده می شود و بسیار مقوی است و طبع گرم مزاجی دارد. در کتاب های ابوعلی سینا خوردن هفت مرتبه توله در سال به دلیل اینکه بهترین داروی معده است، تاکید شده چرا که پرزهای موجود در معده را شستشو می دهد.

این غذا را ما برای اولین بار در رستوران موزه مستوفی در معرض دید و استفاده مراجعه کنندگان قراردادیم و در کنار توله محلی شوشتر، ماست گاومیش محلی را نیز ارائه می کنیم. که طبق نظر سنجی های صورت گرفته تا به حال تمامی میهمانان رستوران موزه مستوفی از طعم این غذا رضایت کامل داشته اند.
برچسب ها : توله (پنیرک)


لطفا به این پست امتیاز بدهید
تعداد نمایش : 18288
امتیاز مثبت : 88
امتیاز منفی : 10

با تشکر ، امتیاز شما ثبت شد

متاسفانه امتیاز شما ثبت نشد ، لطفا دوباره امتحان کنید

امتیاز منفی
لطفا نظر بدهید

لطفا در مورد همین مطلب نظر بدهید. اگر می خواهید موضوعی دیگر را با ما در میان بگذارید ، از قسمت تماس با ما استفاده بکنید. با تشکر.

نظر شما با موفقیت دریافت شد

متسفانه پیام شما دریافت نشد. لطفا دوباره امتحان کنید

نظرات کاربران

مجتبی خادم سیدالشهدا

تشکر از شما ومطالب که شوشترو بیشتر به ایران و ایرانی و به تمامی جهان معرفی میکنید
1394/12/11 - سه شنبه
13 | 1