هتل افضل

کلمات شوشتری

شوشتری فارسی
زَنگُله زنگوله
گیلاس لیوان
مَفتُ مهتاب
رَفَک طاقچه بالا دستی
دوو دوغ
بَنگوُ ماست و خیار با پیاز
بازنجون بادمجان
گِندِ خُرما یک دانه خرما
غَرّابَه ظرف شیشه ای نگهداری عرقیجات
حاصِل سبزی خوردنی

ضرب المثل

خُودُم اَ تو میرُم دِشمِنونُم ا َدَر

خودم از درون می میرم ، دشمنانم از بیرون

تبلیغات

یکی دیگر از آثار باستانی و تاریخی شوشتر که در نزدیکی بند ساسانی میزان قراردارد ((تخت قیصر)) می باشد،مکانی در ارتباط با حضور والرین (قیصر روم) و سربازانش ،مشرف به رود کارون، محوطه وسیعی که بر بالای صخره ای طبیعی واقع شده است.

سعید زاهد زاده: پس از شکشت والرین(امپراتورروم) از شاپور اول، در اواخر سال259یا اوایل260 میلادی طی جنگ ادسا، (در ترکیه فعلی و شمال انتاکیا)، وی به همراه تعداد زیادی از همراهانش که به قول شاپور،شامل صاحب منصبان، سناتورها و سرداران روم می شد به اسارت افتادند.در واقع همانطور که می دانیم هنگامی که والرین در ادسا شکست خورد و زندانی شد، لشکر وی که شامل هفتاد هزار مرد جنگی بود به شکل اسرای جنگی درایران ماندگار شدند. این احتمال وجود دارد که اسرای جنگی به خلق آثار تاریخی ارزشمندی کمک کرده باشند، زیرا درقرن سوم میلادی نیروهای نظامی امپراتوری روم، در اموری که مربوط به بنای راه ها، پل ها و سدها می شد اطلاعات شایان توجهی داشتند. از جمله کارهایی که به کمک نیروی بزرگ اسیران رومی در شوشتر صورت گرفت، شاهکار سد و پل بزرگ ((شادروان))،((بند میزان))،(رود گرگر)) و ده ها پل و بند دیگر در این شهر وسایر شهرهاست و از ساخته های مهم دیگر می توان به شهر بیشاپور(نزدیک کازرون) ونیو شابور(نیشابور) اشاره کرد. ضمن بررسی که بنده ازجاده تاریخی تنگ عقیلی داشته ام، بی راه نرفته ام اگر ساخت آن را به ایام (حضور اسرای رومی در شوشتر) نسبت بدهیم، چرا که معتقدیم برخی از آثار هم عصر را می بایست بصورت کلی و مرتبط با دیگر آثار، باستانی و تاریخی شوشتر که در نزدیکی بند ساسانی میزان قرار دارد ((تخت قیصر)) می باشد. مکانی در ارتباط با حضور والرین (قیصر روم) و سربازانش،مشرف به رود کارون، محوطه وسیعی بر بالای صخرع ای طبیعی واقع شده است.(دراین چند دهه گذشته توسط کوچ نشینان تبدیل به روستایی به همین نام شده است).پیش از اشغال این محوطه ، نشانه هایی از قبوری به شکل صلیب گواه وجود تدفین هایی متفاوت با آنچه  که از ایرانی ها سراغ داریم دیده شده است. هر چند امروزه از محل قرار گیری آنها اطلاعاتی در دست نیست اما، در کتب مورخین ذکر آن ها آمده است، همچنین در فرهنگ عامه، این مکان را محل زندانی شدن قیصر روم عنوان می کنند. در گرداگرد این صخره ی طبیعی ، استودان هایی مربوط به تدفین های زرتشتیان به چشم می خورد که انتساب این مکان را دوره ساسانی قطعیت می بخشد،در قسمت غربی این صخره و در حاشیه ی رودخانه نیز شواهدی از وجود معدن سنگ بزرگ و مرغوبی وجود دارد که بطور قطعی مربوط برداشت سنگ به منظور ساخت پل بند شادروان می باشد و امروزه با عقب نشستن آب کارون  سنگ های عظیمی سر از آب بیرون آورده که اندازه های آن ها با اندازه ی سنگ های بکار رفته در شادروان یکی می باشد. پلکان ها، سکوها و حوضچه هایی که به منظور استخراج و بارگیری این سنگها و حمل  آنها توسط جریان آب کارون در ساحل تخت قیصر به چشم می خورد، نشان می دهد که حجم زیادی از مصالح به کار رفته در شادروان از طرف تخت قیصر تامین می شده است، سنگ های که هرگز بکار برده نشدند. در واقع، شواهد موجود در تخت قیصرو پیرامون آن، نشان دهنده ی یک اردوگاه رومی است ، گویای وجود معدن سنگ و گل رس و نیز کارگاه سد و پل شادروان است که زیر نظر ماموران ایرانی مدیریت می شده است، در این ارتباط راه های دسترسی به معدن و وجود تونلی بزرگ که افراد محلی گارش داده اند با وجود دستکاری های فراوانی که در آنجا صورت گرفته است تایید کننده ی مطلبی است که درپایان عنوان گردید.


برچسب ها : تخت قیصر شوشتر


لطفا به این پست امتیاز بدهید
تعداد نمایش : 4161
امتیاز مثبت : 32
امتیاز منفی : 1

با تشکر ، امتیاز شما ثبت شد

متاسفانه امتیاز شما ثبت نشد ، لطفا دوباره امتحان کنید

امتیاز منفی
لطفا نظر بدهید

لطفا در مورد همین مطلب نظر بدهید. اگر می خواهید موضوعی دیگر را با ما در میان بگذارید ، از قسمت تماس با ما استفاده بکنید. با تشکر.

نظر شما با موفقیت دریافت شد

متسفانه پیام شما دریافت نشد. لطفا دوباره امتحان کنید

نظرات کاربران