هتل افضل

کلمات شوشتری

شوشتری فارسی
گیلاس لیوان
گُلُپ لُپ
مُجبِرَه منقل گِلی
سیلون شیره خرما
عَفتُ آفتاب
حاصِل سبزی خوردنی
تَماتَه گوجه
چَخشیدَن چشیدن
غَرّابَه ظرف شیشه ای نگهداری عرقیجات
گَوَه منطقه باز

ضرب المثل

مال سَر مال مِرَه پَخْشَه سر تیهِ کور

مال بر سر مال می رود و مگس بر چشم کور

تبلیغات

اين قلعه در شمال غربي شوشتر در ساحل سمت رودخانه شطيط و چندين متر بالاتر پل شادروان و خانه مستوفي مي باشد.

اين قلعه در شمال غربي شهر شوشتر واقع شده و كشيدگي آن از غرب به شرق مي باشد. شكل ظاهري آن به صورت بيضي نامنظم مي باشدكه از شمال و غرب بوسيله رود كارون (شاخه شطيط) و از جنوب و شرق بوسيله خندقي درگذشته احاطه مي شده است.

وسعت كنوني قلعه در حدود 5/3 هكتار ست که در مرتفع ترين بخش شهر بر روي بستر صخره اي واقع شده است.

اين قلعه در گذشته بنا بر روايات مورخين و كتب تاريخي مشتمل بر عناصرو اجزايي بوده است که در حال حاضر بقايايی از آنها بر جاست.

(( حياطهاي مفصل و متعدد و سربازخانه ها و طويله ها وحمامها و شبستانها و برجها و باغچه ها و قورخانه( سرباز خانه) و نقاره خانه و حرم خانه و آشپزخانه و قاپيهاي متعدد (دروازه ها) و حوض هاي بزرگ و حصار و خندق كه اكنون بيشتر آن ويران و ساختمانها بر هم ريخته شده است .)) (امام شوشتری،1331 :127)

همچنين اين قلعه داراي 5 شوادان بزرگ بوده است كه هر يك با شوادانهاي درون بافت شهر در ارتباط بود.اين شودانها در گرماي 50 درجه خوزستان محيطي خنك در حدود 15 درجه براي افراد ايجاد مي كرد. عملکرد قلعه علاوه بر جنبه ی استراتژيکی و نظامی و همچنين محل حکومتی ،احتمالاً محلی جهت نظارت بر تقسيم آب و مركز مديريت آب منطقه بوده است.

در مورد نام سلاسل روايات بسياري نقل شد:

1- برخي باني آنرا شخصي بنام سلاسل يكي از غلامان شاه  فارس مي دانند كه برج و باروي اين قلعه را ساخت و براي نشان دادن عظمت اين قلعه بر ضد حكومت فارس كه وي تابع آن بود شورش كرد و هنگامي كه پادشاه فارس براي سركوب وي آمد او به درون قلعه رفت و مقاومت كرد و آنقدر در قلعه ماند كه شاه فارس ناگزير به بازگشت شد. در راه بازگشت اين غلام خود را به خدمت شاه فارس رساند و عرض ادب كرد و گفت كه به خاطر اين كه به شما نشان بدهم اين قلعه چقدر مستحكم و غير قابل نفوذ است اين كار را كردم( جزايري،1368صص 22-23)

2- سلاسل به معناي زنجير است و برخي مي گويند در گذشته در امتداد رودخانه کارون و بر روي رود جسري از قايق هايي كه به هم متصل شده بودند مانند زنجير قرار داشته كه بنام سلاسل خوانده مي شدند و چون در كنار اين قلعه بوده اند قلعه نيز بنام سلاسل معروف شده است. (تقي زاده، 1376،ص 169). 

بطور کلی بنظر می رسد نام قلعه سلاسل در دوره اسلامی برگرفته از نام شخصي به اسم ابن ابي سلاسل بوده كه در سال 315 ه ق قلعه را مرمت كرده بود و به احتمال زياد اين قلعه قبل از اسلام نام هاي ديگري داشته است.

فضاهاي مختلف موجود در قلعه سلاسل:

-        نهر داريون:

سردهانه اين نهر كه از زير قلعه سلاسل آغاز مي شود، علاوه بر وظيفه ي آبياري زمينهاي دشت ميان آب ،آب مورد نياز ساكنين قلعه را نيز فراهم مي نموده است،جهت اين امر درون قلعه پلكانهايي تعبيه شده است.

-        دروازه ها:

 اين قلعه دارای دو دروازه بزرگ بوده است که مکان فعلی آنها بدين گونه است:

الف: دروازه جنوب شرقی قلعه (کوچه پمپ بنزين): اين دروازه خصوصي بوده و سران نظامي ازآن رفت و آمد می کرده اند . بنا به گفته سياحان در دوره قاجار در ي از جنس چوب در اين محل نصب بوده است .

 ب: دروازه جنوبی کنار مسجد شاه صفی: ظاهراً افراد عادی از اين دروازه رفت و آمد داشته اند.

-        پل هاي قلعه:

 اين پلها بر روی خندقي که قلعه را احاطه كرده بود قرار داشته اند و طبق مطالعات صورت گرفته مصالح بكار رفته در اين پلها سنگ ،آجر، ملات ساروج و گچ بوده است. اکنون شواهدی از اين پل ها باقی نمانده است.

-        خندق:

در گذشته اطراف قلعه خندقي قرار داشته و احتمالا جوانب جنوبی قلعه را بطور کامل دور می زده است كه از يك سمت به رودخانه کارون (شاخه شطيط) و از سوی ديگر به نهر داريون متصل می شده است. در گمانه زنی سال 2005 که درجنوب قلعه ودر نزديکی بارو در زمين چمن انجام گرفت شواهدی بر وجود خندق ظاهر گرديد. ظاهراً عملکرد آن بدينگونه بوده که در مواقع جنگ آن را بوسيله آب رودخانه پر مي كردند تا مانع بزرگی در مقابل حملات دشمن باشد.

-        برج و بارو:

باروي قلعه كه بسيار مستحكم و قطور بوده از نظر شكل نظم خاصی را دنبال نمی کند. مصالح بكار رفته در آن دو گونه اند ابتدا شالوده آن را با  ماسه سنگ و ملات ساروج بالا آورده(به دليل وجود خندق) سپس چينه سازی کرده اند. در جانب جنوبی قلعه بقايايي از بارو و حصار قلعه ديده می شود. بقايايی از برج قلعه که به صورت مدور بوده در انتهای شمال غربی باقی مانده که قطر آن 30/5 متر است وسطح آن را با بستر سازی دوره متاخر يکسان کرده اند.

-        كوشك يا عمارت حاكم نشين:

اين عمارت مطبق كه برخي باني آنرا احمد شاه قاجار مي دانند در بالاترين بخش قلعه به عنوان حاكم نشين مورد استفاده قرار گرفته است. اين بنا را بر روي صفه اي ساخته اند كه سطح آن نسبت به سطح حياط قلعه چند پله بالاتربوده است. در حال حاضر یک طبقه از این عمارت چند طبقه باقی مانده است که دارای چهار درگاه ورودی پلكاني کوچک و تراشيده در دل سنگ در جانب شمالی عمارت به آبگير زيرين خود راه داشته که اکنون شواهدی از آن موجود است.


برچسب ها : قلعه سلاسل شوشتر


لطفا به این پست امتیاز بدهید
تعداد نمایش : 1859
امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

با تشکر ، امتیاز شما ثبت شد

متاسفانه امتیاز شما ثبت نشد ، لطفا دوباره امتحان کنید

امتیاز منفی
لطفا نظر بدهید

لطفا در مورد همین مطلب نظر بدهید. اگر می خواهید موضوعی دیگر را با ما در میان بگذارید ، از قسمت تماس با ما استفاده بکنید. با تشکر.

نظر شما با موفقیت دریافت شد

متسفانه پیام شما دریافت نشد. لطفا دوباره امتحان کنید

نظرات کاربران