هتل افضل

کلمات شوشتری

شوشتری فارسی
مُجبِرَه منقل گِلی
عَفتُ آفتاب
کباب تُوَه شامی کباب
سیلون شیره خرما
رِنگِنَه رنگینک
چَخشیدَن چشیدن
گُلُپ لُپ
بَنگوُ ماست و خیار با پیاز
اَنگون ظرف نگهداری مایعات
دوو دوغ

ضرب المثل

هر کی نبا؛ بَرش نَبا

هر کسی که حضور ندارد؛ سهمی هم طلب ندارد

تبلیغات

نهرداريون در دوره داريوش اول هخامنشي حفر شده و وظيفه آبياري دشت مياناب شوشتر را داشته است. اين نهر با شماره 4141 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

حفر كانال داريون را  برخي از متون تاريخي به دوره حكومت داريوش اول هخامنشي  نسبت مي دهند كه حدود قرن پنجم قبل از ميلاد مي باشد.

نهر داريون(دارا) پس از شاخه گرگر دومين كانال دست كند بزرگ شوشتر مي باشد كه زمينهاي كشاورزي ميان دو شاخه اصلي كارون و شاخه گرگر را به علت ارتفاع بالاي اين زمينها نسبت به رودخانه آبياري مي كند. داريون برگرفته از نام داريوش است. در نوشته مورخان يوناني داريوش را داريون معرفي مي كنند. اين نهر تنها سازه آبي شوشتر است كه پس از گذشت قرنها همچنان نام باني خويش را يدك مي كشد. پل بند شادروان حدود 300 متر پايين تر از آبگيرهاي نهر داريون سطح آب را براي سوار شدن بر نهر داريون بالا مي آورد. اين نهر نه تنها آب مورد نياز كشاورزي ساكنان شهر را تأمين مي كند بلكه با حفر تونل هاي آب بر نيز مانند قنات آب را به درون شوادان(زير زمين) منازل بافت قديم هدايت مي كرد. اگرچه بساري از مورخين پل بند شادروان را از سازه هاي آبي دوره ي ساساني مي دانند، اما با توجه به وجود نهر داريون در دوره هخامنشي و قرار داشتن ارتفاع آبگيرهاي نهر داريون در فاصله اي بالاتر از سطح آب رودخانه در دوره كم آبي مي توان به وجود پل بند شادروان در دوره هخامنشي نيز با قطعيت نظر داد و بطور حتم در دوران ساساني مجدداً باز سازي شده است.

در سالهاي اخير نهرداريون توسط وزارت نيرو بازسازي شده است

سر دهانه هاي اين نهر در ساحل راست رودخانه شطيط درصخره هاي زير قلعه سلاسل قرار دارد.


برچسب ها : نهر داریون شوشتر


لطفا به این پست امتیاز بدهید
تعداد نمایش : 2735
امتیاز مثبت : 2
امتیاز منفی : 1

با تشکر ، امتیاز شما ثبت شد

متاسفانه امتیاز شما ثبت نشد ، لطفا دوباره امتحان کنید

امتیاز منفی
لطفا نظر بدهید

لطفا در مورد همین مطلب نظر بدهید. اگر می خواهید موضوعی دیگر را با ما در میان بگذارید ، از قسمت تماس با ما استفاده بکنید. با تشکر.

نظر شما با موفقیت دریافت شد

متسفانه پیام شما دریافت نشد. لطفا دوباره امتحان کنید

نظرات کاربران

یاس

خوب بود
1394/12/16 - یک شنبه
0 | 0