هتل افضل

کلمات شوشتری

شوشتری فارسی
چَخشیدَن چشیدن
کباب تُوَه شامی کباب
سیلون شیره خرما
حاصِل سبزی خوردنی
گُلُپ لُپ
تَماتَه گوجه
گِندِ خُرما یک دانه خرما
بازنجون بادمجان
گَوَه منطقه باز
رَخت لباس

ضرب المثل

مالِ نَه اَخُود،دِلِ بی رَحم

مال نه از خود ،دل بی رحم

تبلیغات

قدمگاه خضر نبي يا «خواجه خضر زنده» يكي از عبادتگاههاي مهم و مورد توجه در شوشتر است و به شماره 7931 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

از جمله عبادتگاههاي مهم و مورد توجه در شوشتر قدمگاه خضرنبي يا خواجه خضر زنده است كه با قدمتي بس ديرينه در مسير جاده شوشتر به مسجد سليمان بر فراز صخره قرار گرفته است. 
تا حدودي معماري بنا ، شبيه به معماري دوران سلجوقي ست ولي آثار و شواهد بدست آمده قدمت آن را به دوراني عقب تر باز مي گرداند. نماسازي ورودي بنا از  سنگ هاي تراش خورده مي باشد. 
در بدو ورود با حياطي بزرگ به مساحت تقريبي 800 متر روبرو مي شويم كه در ساليان گذشته با سنگ قبور مفروش بوده ليكن در حال حاضر تمامي آنها تسطيح و اثري از قبور در آن ديده نمي شود. در ضلع شمال غربي حياط ، بقعه اي قرارداشته كه به خاطر خطر ريزش ، توسط اداره اوقاف تخريب و اثري از آن باقي نيست اين بقعه با سردري از سنگ سرخ و طاقي جناغي بر فراز آن مزين به بيت شعري بود به خط ثلث با اين مضمون:
                   جهان يادگار است و ما رفتني                         بگيتي نماند بجز مردمي
در زير اين بيت كتيبه اي در 7 سطر حاوي معرفي صاحب بقعه و تاريخ وفات آن ديده مي شد كه بر بالاي آن در يك كثير الاضلاع نام حضرت محمد (ص) حك شده و در طرفينش اسامي چهار خليفه (ابوبكر ، عمر ، عثمان و علي (ع) ) نوشته شده  بود، به دليل اعتقادات و تعصبات شيعي روي اسامي سه خليفه ديگر را با گچ اندود كرده كه مبين اين نكته است كه صاحب بقعه فردي سني مسلك  بوده است . اتاق بقعه به صورت مربع و با ابعاد 5×5 بود (كتيبه مذكور در حال حاضر در اداره ميراث فرهنگي شهرستان نگهداري مي شود.) در مجاورت اين بقعه ايواني با پوشش طاق و تويزه قرار گرفته كه قبور متعددي در آن قرار داشته در حال حاضر قبور برداشته و از آن به عنوان محلي جهت بر پايي مجالس قرآن استفاده مي شود.
گنبد بنا از نوع ارچين يا مضرس است كه  از نمونه گنبدهاي مختص به مناطق گرم و مرطوب به ويژه استان خوزستان است كه نقش تهويه در بنا را بر عهده دارد. اين فرم گنبد شكل بدوي زيگوراتهاي ايلامي را جلوه گر مي سازد.
 ساير قسمت ها و الحاقات بقعه خضر نبي ، شامل آب انباري ست به فاصله 100 متري و درست روبروي آن كه در گذشته جلوي وروديش سنگابي (منبع آب سنگي) قرارداشته است. همچنين بنا داراي چاه و قناتهايي بوده كه بر اثر ايجاد جاده مسدود گشته اند.
بقعه خضر نبي مكاني ست كه بيشتر مورد توجه بانوان قرار دارد و در اكثر نمونه هاي مشابه آن در شهرهاي (بوشهر ، بندر عباس) عبور و مرور آقايان به طور كلي در آن ها ممنوع مي  باشد.لطفا به این پست امتیاز بدهید
تعداد نمایش : 1679
امتیاز مثبت : 1
امتیاز منفی : 0

با تشکر ، امتیاز شما ثبت شد

متاسفانه امتیاز شما ثبت نشد ، لطفا دوباره امتحان کنید

امتیاز منفی
لطفا نظر بدهید

لطفا در مورد همین مطلب نظر بدهید. اگر می خواهید موضوعی دیگر را با ما در میان بگذارید ، از قسمت تماس با ما استفاده بکنید. با تشکر.

نظر شما با موفقیت دریافت شد

متسفانه پیام شما دریافت نشد. لطفا دوباره امتحان کنید

نظرات کاربران